linkiŁYŻWIARSTWO FIGUROWE - skoki

W trakcie skoku, zawodnik obraca się wokół własnej osi, wykonując najczęściej od jednego do czterech obrotów.

Wielu z Was oglądając zawody łyżwiarskie zastanawiało się, jak komentatorzy to robią, że rozpoznają każdy skok. A przecież one wyglądają identycznie. Ale każdy skok można rozpoznać po jego charakterystycznych cechach. Najważniejsze to oczywiście przyglądać się stopom łyżwiarza (czasami to niemożliwe przez wyczyny kamerzysty). Tak naprawdę wszystkie skoki różnią się tylko w fazie startu. Faza lądowania wygląda tak samo.

Znaczna większość łyżwiarzy skacze w kierunku przeciwnym do obrotów wskazówek zegara (są lewoskrętni). Ci, którzy skaczą odwrotnie są zazwyczaj leworęczni (ale prawoskrętni). Łyżwiarze wszystkie ważne skoki lądują jadąc tyłem na prawej (lewej u prawoskrętnych) nodze i na zewnętrznej krawędzi łyżwy.

Skoki dzielą się ogólnie na dwie grupy. Są to:

Większość skoków jest wykonywana przy rotacji naturalnej - to znaczy, że zawodnik kontynuuje skok w powietrzu w tym samym kierunku w jakim do niego wyskakiwał. Przykładem skoku w kierunku przeciwnym niż przy starcie jest Lutz (dlatego jest uważany za jeden z trudniejszych skoków) - ciało łyżwiarza obraca się w kierunku przeciwnym do tego, w którym poruszał się po lodzie.

Do wszystkich ważnych skoków poza Axlem zawodnicy wyskakują jadąc tyłem.

Podsumowanie - skoki

  START LĄDOWANIE Grupa skoku Rotacja
  Pozycja zawodnika Noga z której zaczyna skok Krawędź Pozycja zawodnika Noga na której zawodnik ląduje Krawędź
Toeloop T P Z T P Z Ko N
Salchow T L W T P Z Kr N
Rittberger T P Z T P Z Kr N
Flip T L W T P Z Ko N
Lutz T L Z T P Z Ko O
Axel Pr L Z T P Z Kr N

Objaśnienie skrótów: