linkiŁYŻWIARSTWO FIGUROWE - elementy ŁYŻwiarskie

Konkurencje solistów, solistek i par sportowych

  • Program krótki
  • Program dowolny

Konkurencje par tanecznych

  • taniec obowiązkowy Pattern Dance
  • Taniec krótki
  • Taniec dowolny

Łyżwiarstwo figurowe to dyscyplina polegająca na jeździe na łyżwach i wykonywaniu pewnych elementów, takich jak: skoki, piruety, kroki, podnoszenia. Istnieją cztery konkurencje łyżwiarstwa figurowego: jazda indywidualna kobiet (solistki), jazda indywidualna mężczyzn (soliści), pary sportowe i pary taneczne. W trzech pierwszych konkurencjach na ważniejszych zawodach rozgrywane są tzw. programy krótkie i dowolne. W przypadku par tanecznych od sezonu 2010/2011 to: Pattern Dance, taniec krótki i taniec dowolny (wcześniej:taniec obowiązkowy, oryginalny i dowolny). Do 2004r. zawodnicy byli oceniani w systemie ocen 1.0 - 6.0 (6.0 to ocena najwyższa), jednak po licznych kontrowersjach w związku z tym systemem i po aferze z ZIO w Salt Lake City 2002 roku rozpoczęto prace nad nowym systemem zwanym po ang. Code of Points. Na niektórych imprezach został on wprowadzony w sezonie 2004/2005, natomiast od sezonu 2005/2006 obowiązuje na wszystkich międzynarodowych zawodach ISU, mistrzostwach ISU oraz igrzyskach olimpijskich.

Konkurencje solistek, solistów i par sportowe składają się z dwóch części:

Program krótki

Program dowolny

Konkurencja par tanecznych składa się z trzech części:

Taniec obowiązkowy (tańce obowiązkowe) par tanecznych (Pattern Dance)

Taniec krótki par tanecznych

Taniec dowolny par tanecznych.

Łyżwiarstwo figurowe opiera się na kilku bardzo ważnych elementach. Różnią się one nieco w zależności od konkurencji, solowe czy w parach. W konkurencjach solowych najbardziej zauważalne są skoki. Ale przecież nie są to jedyne i najważniejsze elementy. Istnieje jeszcze szereg spiral, sekwencji spiral, piruetów i ich kombinacji, kroki i innych pomniejszych elementów. W konkurencji par sportowych to przede wszystkim skoki wyrzucane, skoki skakane synchronicznie, podnoszenia, piruety kręcone osobno i razem, spirale śmierci, kroki.

Pary taneczne to konkurencja gdzie trudno widzowi nieznającemu sie dobrze na tej dyscyplinie dopatrzeć się wyróżniających elementów, jak nazwa wskazuje łyżwiarze "tańczą na lodzie", więc ich ruchy są płynne, ale i tu występują różne podnoszenia, ale przede wszystkim najważniejsze są kroki.

Bardzo ważne w łyżwiarstwie są krawędzie. Znajomość krawędzi jest bardzo istotna w rozpoznawaniu m.in. skoków. Czym więc są?

Należy zacząć od budowy łyżew stosowanych w łyżwiarstwie figurowym. To skórzane wiązane buty, mocowane na stałe do stalowej płozy. Płozy są specjalnie dostosowane do tej dyscypliny sportu. Przód płozy jest zakończony specjalnymi ząbkami, które łyżwiarz wbija w lód przede wszystkim podczas skoku (patrz zdjęcie poniżej).

łyżwa

A teraz krawędź. Spód ostrza płozy ma kształt wklęsłego półkola, to znaczy że ostrze dotyka lodu w dwóch punktach. Te punkty to właśnie krawędzie - wewnętrzna i zewnętrzna. Na lewej nodze łyżwiarza, prawa strona ostrza to krawędź wewnętrzna (do środka, pomiędzy nogami).

krawędź

Istnieje 8 sposobów jazdy w zależności od nogi, krawędzi i kierunku ruchu.

  Noga Krawędź Kierunek
ruchu
1. LEWA WEWNĘTRZNA PRZODEM
2. LEWA ZEWNĘTRZNA PRZODEM
3. PRAWA WEWNĘTRZNA PRZODEM
4. PRAWA ZEWNĘTRZNA PRZODEM
5. LEWA WEWNĘTRZNA TYŁEM
6. LEWA ZEWNĘTRZNA TYŁEM
7. PRAWA WEWNĘTRZNA TYŁEM
8. PRAWA ZEWNĘTRZNA TYŁEM

Więcej na oficjalnej stronie ISU i Sk8stuff